Polish

 

לומדים פולנית!


MIASTO TEL AVIV, ISRAEL

 

 

Adam Koren

 

Tel Aviv – Miasto tętnionce życiem bez przerwy

(ACH, TEN JĘZYK POLSKI!!!)


Tel Aviv odnawia się cały czas. Można znaleść nowe drapacze chmur, duźo sklepów, restauracji, kawiarni i dyskotek. Jeśly jesteś kulturalny, to znajdziesz muzea, teatry, kina, galerie, i biblioteki. Na pszykład, na ulicy "Dizingoff" jest teatr "Beit Lesin". Przy alejach Rotszylda znajduje się najstarszy teatr – teatr "Ha-bima" ("Scena"), który aktualnie jest w remoncie, wraz z całą okolicą. W pobliźu stoi "Sala Kultury", w której odbywają się koncerty Filharmoni. Przy ulicy Shaul Hamelech mieści sie muzeum Sztuki Izraela i biblioteka "Dom Arieli". Nie ma wątpliwośczi, że rozrywek kulturalnych jest pod dostatkiem.
 

W Jaffo, mieszkają Żydzi i Arabowie, muzułmanie i katolicy, w zgodnym sąsiedztwie. Znajdzesz tam kościół, meczety i bożnice. Nie ważne jakiego jesteś wyznania, znajdzesz dla siebie mjesce.

 


 

Tel Aviv podzielony jest na północ i południe rzeką "Jarkon". Lepiej w niej nie pływać, jak ci życie miłe, bo woda jest skażona. W kolo rzeki jest duży park, gdzie można zaźywać świeźego powietrza, poniewaź jest tam dużo zieleni. W sobotę i święta cały Israel robi tam barbikiu.


Tel Aviv położony jest na brzegu Morza Śrudziemnego. Tu możesz skorzystać na plaży z ciepłej wody i dużo słonca. Prawie z kaźdego miejsca w Tel Avivie możesz dojść na deptak nadmorskie.
Jeżeli skończyło się mleko, albo masz ochotę na coś smacznego, w środku nocy, to nie ma problemu. Zawsze zniajdzesz jakiś kiosk albo supersam otwarty.

 

 

Największy kłopot – to parking w Tel Avivie. Jeśli masz samochód, to rzadko znajdzisz parking koło domu. Jeżeli zapomniałeś wystawić bilet parkingowe, to szybko konrtoler wypisze ci mandat. Większy kłopot jak ci ściągną samochód...
Komunikacja w Tel Avivie jest nie najlepsza. Są tylko autobusy, i w ciągu dnia jest duźo korków. Dlatego jest duże zanieczyszczenie powietrza.

Po tym co napisałem, Tel Aviv może wydawać się mało atrakcyjny, ale – jest to nadzwiczajne miejsce dla ludzi którzy żyją dwadzieśća cztery godziny na dobę – tak jak ja!!!

 


 

Ada Holtzman

 

Tel Aviv

 

Miesykam w Tel Avive już trzydzieści trzy lata. Lubię to miasto bo culturalne życie jest bardzo rozwinięte: są tu dobry teatry, filharmonia, muzea i universytet a także instytut Polski...

 

Jest także kinoteatrów i cinematek jest doskonały, bo stale są nowe i stare filmy. Miasto jest polożnę na brzegu morza. Latem lubię bardzo chodzić na plażę.

 

Mowią że Tel Aviv jest miastem "bez przerwy", bo zawsze jest ruch i życie jest bardzo intensywne.

 

 

 

 

Back to "Polish Course" Web Page

 

Last updated April  25th, 2007

 

Home

My Israel

Father

Album

Gombin

Plock

Trip

SHOAH

Communities

Heritage

Searching

Roots

Forum

Hitachdut

Friends

Kehilot

Verbin

Meirtchak

Treblink

Bialystok

Halina

Chelmno

Mlawa

Testimonies

Personal

Links

Guest Book

WE REMEMBER! SHALOM!

1