נח קליגר

 

זוכרים

 

"ידיעות אחרונות" 28.1.2005

 

 
Israel President, Moshe Katzav  in Auschwitz 27.1.2005

 

זה שנים רבות אני אומר בראיונות וכותב שאת אושוויץ צריך לראות בחורף, כי בקיץ הכל נראה פסטורלי מדי: שדות ירוקים, עצים, ציוץ של ציפורים. כאילו כל אלה היו אז באותו גיהינום עלי אדמות. בסופת שלג בקור מקפיא עצמות חוזר המקום הארור הזה במקצת לממדים של לפני 60 שנים ויותר, והמבקר יכול לחוש ולהבין במידה כלשהי באילו תנאים נאלצנו אז לחיות ולעבוד.

 

לא פעם אני שואל אץ עצמי כיצד שרדנו אז בקור הזה, לבושים בפיג'מות הדקות, נועלים נעלי ברזנט ועץ – לא שעות, לא ימים אחדים, אלא חודשים רבים, תוך רעב תמידי ותת-תזונה. היום, לבוש היטב מכף רגל ועד ראש, שבע והכושר טוב, קשה לי לעמוד כמה שעות בקור האופייני כל כך לאזור שלזיה עילית, שבו נמצא אושוויץ. איך החזקתי אז מעמד? אין לי כל מושג.

 

הטכס המרכזי אתמול בבירקנאו היה מהמרשימים שראיתי מאז אני משתתף בטכסים במקום הזה. השתתפו בו משלחות של כ40- מדינות, ובראש המשלחות עמדו נשיאים וראשי ממשלות. אפילו שני מלכים באור לבירקנאו. וכל אותם האישים, כמו גם הקהל הרב שהגיע למרות תנאי מזג האוויר, באו להזדהות עם המאבק באנטישמיות ובגזענות. נכון, לא תמיד תאמו נאומי ההזדהות למצב האמיתי במדינות רבות, אך הפעם לפחות אמרו המנהיגים השונים דברים ברורים לא במסיבת עיתונאים כלשהי או בוועידה זו או אחרת, אלא לעיניו ולאוזניו של העולם כולו, במקום שבו התרחשה בשנות ה40- של המאה הקודמת – בסך הכל לפני 60 שנה – השמדת העם המאורגנת הגדולה ביותר בתולדות האנושות. והפעם הם אמרו את הדברים שלהם בבית-הקברות הגדול ביותר בהיסטוריה.

 

נאומו של הנשיא קצב בעברית היה קצר, מרגש וענייני. הנשיא דיבר על הזוועות שעשו הגרמנים, על תעשיית המוות המשוכללת שהקימו, וכינה את אושוויץ-בירקנאו בשם "עיר הבירה של ממלכת המוות". כמו כן הדגיש שלמרות הכל שבו היהודים, ובהם אלו ששרדו את התופת, לארצם ההיסטורית והקימו שוב את מדינת ישראל העצמאית והחופשית. "שלוש שעות טיסה מכאן הקמנו מחדש את מולדתנו, אשר לא הספיקה לקלוט את אלו שנרצחו כאן... אחיותיי ואחיי הנספים בשואה, שלא זכיתם לעלות למדינת ישראל, מנהיגי העולם באו היום למקום הזה שהיה לכם גיהינום ועומדים דום לזכרכם. אתם האזרחים האבודים של מולדתנו".

 

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, לא דיבר רק על העבר, אלא התייחס גם להווה ולסכנותיו. "אחת מאותן הסכנות היא הטרור", הזהיר פוטין, "והטרור אינו פחות מסוכן מהפשיזם. הטרור הוא אכזרי באותה מידה וכבר תבע אלפי קורבנות. וכשם שלא היו אז פשיסטים טובים, לא יכולים להיות היום טרוריסטים טובים".

 

אחרון הנואמים, הנשיא המארח אלכסנדר קוואשנייבסקי, הזכיר את הקורבנות הפולנים של מחנה אושוויץ-בירקנאו. אך בהמשך דבריו הדגיש: "גורל מחריד במיוחד היה נחלת היהודים. אושוויץ היא סמל לשואה, לרצח עם שבוצע נגד העם היהודי על ידי הנאצים".

 

לנאומים של שלושת הנשיאים קדמו דברים של שניים מהאסירים הוותיקים של אושוויץ, ולדיסלב פרטושבסקי הפולני, חסיד אומות עולם ואזרח כבוד של מדינת ישראל, וסימון וייל היהודייה, לשעבר שרת התרבות בממשלת צרפת ונשיאת הפרלמנט האירופי. שניהם דיברו על הסבל והרצח של היהודים רק משום היותם יהודים והזהירו מפני האנטישמיות והגזענות. פרטושבסקי אף קבע שהיום מנסים להסתיר את האנטישמיות מאחורי הביטוי "אנטי-ציונות".

 

יותר מצמרמורת עברה בגופי כאשר הקשבתי לקדיש שאמר הרב ישראל לאו, לשעבר הרב הראשי של ישראל. קולו החזק והצלול של הרב לאו, שרעד מדי פעם בהתרגשות, נשמע למרחק רב, ומילות הקדיש הביעו את כל הצער על אובדן המיליונים שנרצחו בדם קר ובאכזריות שאינה ניתנת לתיאור במילים במקום הארור הזה ובמקומות ארורים רבים אחרים. הרב לאו, "אחד משלנו", האסיר הצעיר ביותר ששרד את המחנות ושוחרר בבוכנוואלד כאשר לא מלאו לו עוד 8 שנים, היה בהחלט האיש הנכון במקום הנכון ובזמן הנכון כדי להביע את הכאב על רצח שליש מהעם היהודי בידי הגרמנים ועוזריהם.

 

המהלך הטכס התבשרנו על כינון "הפורום הבינלאומי: הנח לעמי לחיות". הפורום הוקם על ידי הקונגרס היהודי האירופי ביוזמתו של יו"ר מועצת המנהלים, משה קנטור, ובשיתוף עם "יד ושם" ומשרד התרבות הפולני. הפורום יפעל לא רק בהזכרת פשעי העבר לעולם, אלא גם במניעת פשעים שכאלו בעתיד.

 

תם הטקס באושוויץ-בירקנאו, ואם יהיה המשך בשנים הבאות ובדורות הבאים לדברים שנאמרו בו ולהתחייבויות שהושמעו במהלכו, הרי שהאירועים לציון 60 שנה לשחרור המחנה יהיו ציון דרך בתולדות העמים.

 

 

Back to Noah Klieger Web Page

Back to Holocaust Web Page

Last updated on February 11th, 2005

Home

My Israel

Father

Album

Gombin

Plock

Trip

SHOAH

Communities

Heritage

Searching

Roots

Forum

Hitachdut

Friends

Kehilot

Verbin

Meirtchak

Treblink

Bialystok

Halina

Chelmno

Mlawa

Testimonies

Personal

Links

Guest Book

WE REMEMBER! SHALOM!