Seven Lies on Jenin
By Dr. David Zengen, the doctor of the IDF Brigade which operated in Jenin April 2002, pubshed in Maariv

I shall welcome any volunteer who will translate this page into English. Ada Holtzman 8.12.2003

 

 שבעה שקרים על ג'נין
ד"ר דוד צנגן / מעריב

בסרט "ג'נין ג'נין" של מוחמד בכרי צפיתי בפורום מצומצם, עם מנהלת סינמטק ירושלים, ליה ון ליר, וכמה עיתונאים.

בסוף ההקרנה הפרטית הגבתי והצבעתי אחד לאחד על השקרים וחוסר האמיתות. אחת מהנוכחות בהקרנה הגיבה בזעם, "אם אתה לא מקבל את העובדות בסרט, אתה כנראה לא מבין שום דבר, ואיך אתה בכלל יכול להיות רופא?". לרגע שכחתי שאני הייתי בג'נין באפריל האחרון, בשרות מילואים שימשתי כרופא החטיבה המרחבית, ולפיכך העובדות נהירות לי ממקור ראשון ומעדות ישירה ולא מסיפורים. אותה צופה מכובדת ניזונה לכל היותר משמועות מכלי שני ושלישי וכד'. מוחמד בכרי אורג יחד שקרים וחצאי אמיתות ביד מיומנת כל כך, עד שקשה מאוד שלא להתפתות לתמונה המעוותת שהוא יוצר.

לא הצלחתי לשכנע את הנהלת הסינמטק לבטל את ההקרנה. נאמר לי שתמונות הבתים ההרוסים אותנטיות ולכן יש אמת בסרט, וממילא, הסרט יוקרן ברחבי העולם.
הוזמנתי בכל זאת להקרנת הבכורה הירושלמית, והגעתי כדי שאוכל להסביר לקהל את עמדתי. להלן כמה מן הנקודות שרציתי להעלות בפני הקהל.

1. מנהל בית החולים של ג'נין, דוקטור אבו ראלי, טוען בסרט כי האגף המערבי של בית החולים הופגז ונהרס וכי צה"ל פגע במתכוון באספקת המים והחשמל של בית החולים.

ובכן, אין ולא היה אגף כזה, וממילא שום חלק של בית החולים לא הופגז ולא הופצץ.

חיילי צה"ל הקפידו אף שלא להיכנס למתחם, אף שידענו שהוא משמש מקלט לכמה מבוקשים.

שמרנו על אספקת מים, חשמל וחמצן לבית החולים לכל אורך הלחימה, וסייענו בהקמת גנרטור חירום לאחר שמערכת החשמל בעיר נפגעה. מוחמד בכרי עצמו נראה בסרט משוטט במסדרונות השמורים והנקיים של בית החולים, אך לא באגף המופצץ.

פגשתי אותו מחוץ לאולם ושאלתיו "האם ביקר באגף המערבי ?". תחילה אמר: "לא!", ומיד תיקן, "רגע אתה זוכר זכוכית שנשברה בסרט - זה משם".

חשוב לציין שד"ר אבו-ראלי משמש אחד ה"מקורות המוסמכים" לבסס טענת ה"טבח". הוא עצמו, בתחילת המבצע, התראיין בתחנת הטלוויזיה אל-ג'זירה ודיבר על "אלפי חללים" שכמובן לא היו ולא נבראו אלא במוחו המעוות ופיו שהפיק שקרים כיד הדימיון המזרחי ורוע ליבו הפרוע.

2. עוד קטע מרשים בסרט הוא ראיון עם תושב ג'נין בן 75, הממרר בבכי ומספר: "כי הוצא ממיטתו באישון לילה, נורה בידו, ולאחר שלא הצליח לציית לפקודת החיילים לקום, נורה שוב ברגלו".

את אותו הזקן פגשתי כשהובא אליי לאחר מבצע לטיהור אחד הבתים של חוליות החאמאס במחנה הפליטים. הוא אכן נפגע קלות בידו, וסבל משריטה קלה ברגל (בוודאי לא פגיעת כדור). חיילי צה"ל העבירו אותו לתחנה מאובטחת לטיפול בפצועים ושם טופל, בין השאר, על י די. אחד הרופאים הצבאיים שזיהה אצלו אי ספיקת לב. הצענו מיד להעביר אותו לטיפול בבית חולים העמק בעפולה. אך הוא ביקש להיות מטופל בבית החולים בג'נין, מאחר שאינו יודע עברית. לאחר שבית החולים בג'נין סירב לקבל אותו - העברנו אותו לעפולה. הוא שהה שם שלושה ימים במחלקה פנימית לטיפול בבעיית הלב ובאנמיה שממנה סבל כתוצאה ממחלה כרונית אחרת. כל "עדותו" בסרט היא בשקר יסודה, לא הייתה ולא נבראה.

3. מרואיין אחר בסרט הזה מספר כביכול על תינוק שכדור רובה פגע בחזהו, עבר דרך גופו ופער חור בגבו. על פי הסרט התינוק נפטר לאחר שחיילים מנעו את פינויו לבית החולים.

למותר לציין שגופתו של תינוק כזה לא נמצאה מעולם. יתר על כן, אם באמת הייתה פציעה כזאת, ודאי שהייתה קטלנית ופינוי לבית החולים לא היה מציל את חייו. מה שמו של התינוק הזה? אין! לאן נעלמה גופתו?  אין שום הסבר, ולא במקרה.

4. אותו מרואיין כנ"ל, מספר גם שבעזרת אצבעו "פתח" לילד דרך נשימה בצוואר לאחר שנפגע.

שוב, בדיה מוחלטת!. לא ניתן לבצע פעולה כזאת בעזרת אצבע.

עוד מספר ה"עד" הזה שטנקים דרסו אנשים חיים שוב ושוב עד למעיכתם המוחלטת. גם זהו סיפור מצוץ מן האצבע שלא היה ולא נברא. למותר לומר שאין שום דוקומנטציה המאששת סיפור בדים  זה שמתאים לדמיונם של המספרים.

5. הסרט מזכיר קברי אחים שכביכול כרה צה"ל להרוגים הפלסטינים.

כל הארגונים הבין-לאומיים שחקרו בעניין מסכימים שבג'נין היו 52 הרוגים פלסטינאים וכל הגופות נמסרו לפלסטינאים לקבורה. מוחמד בכרי לא טורח להציג את מיקומם של אותם קברים שצה"ל כרה לפי דבריו.

6.בסרט מוזכרים מטוסים ישראליים שהפציצו כביכול את העיר.

במפורש אין זו אמת! בפשטות: לא היו כאלה.

כדי למנוע נפגעים אזרחיים נעשה שימוש רק באש ממוקדת ממסוקים.

7. יצוין כאן בהדגשה שמוחמד בכרי  לא היה נוכח בג'נין בעת המבצע. הוא הגיע לג'נין שבועיים לאחר סיומה של פעולת צה"ל.

בתמונות שצילם מוצג מתחם מרכז העיר ההרוס באופן מכוון כזה שהוא נדמה גדול בהרבה ממה שהוא באמת. לצרכי הצילום, מקירות הבתים נעלמו תמונות השאהידים  וסיסמאות הג'יהאד שמילאו את הקירות בטרם המבצע ובמהלכו.

הסרט עושה שוב ושוב שימוש מניפולטיבי בתמונות טנקים שצולמו במקומות אחרים ומצמיד אותן באופן מלאכותי באמצעות פוטומונטז' לתמונות ילדים פלסטינים. זהו מעשה זיוף פשוט.

ככלל, מדובר בסרט שהוא מניפולציה גסה, גם אם עשויה היטב.

אוסיף ואציין: בסוף ההקרנה מאות הצופים חלקו למוחמד בכרי ולעורך הסרט מחיאות כפיים רמות. מוחמד בכרי פנה לקהל ושאל אם יש שאלות.

הצגתי את עצמי, עליתי לבמה והחלתי למנות באופן ססטמטי את השקרים ואי הדיוקים שבסרט. תחילה היה רחש בקהל ובהמשך הופיעו קריאות בוז וכוניתי "רוצח", "פושע מלחמה" ועוד. טרם הצלחתי לסיים את הנקודה השנייה ואדם מהקהל עלה באגרסיביות על הבמה וניסה לחטוף לי את המיקרופון מהיד. החלטתי שלא להיגרר לאלימות. הנחתי לו לקחת את המיקרופון וירדתי מהבמה. הופתעתי שרק מעטים בקהל קמו להגנת חופש הדיבור וחופש הבעת הדעה. נדהמתי לראות שהקהל לא היה מוכן לשמוע את העובדות ממי שהיה פיזית במקום.

קשה היה לי כאדם, כאב וכרופא לשמוע קריאות של "רוצח" מצד בני עמי.

אמרתי שלא רצחתי אף אחד, אך הקריאות התלהטו, שנאה עצומה כוונה לעברי. ליוותה אותי תחושה קשה שלא מרפה ממני. אני לא מצטער שבאתי באותו ערב לסינמטק . אני בטוח שהיו כמה אנשים שבכל זאת שמעו את תמיהותיי והדבר שינה מעט את הרגשתם כלפי ה"עובדות" שבהן צפו.

אני בטוח שהיו אנשים אחרים שנדהמו מחוסר הסובלנות שהפגין הקהל, ובכל זאת, קשה לי שאלה היו במיעוט דומם.

הרשו לי אם כן לומר את מה שלא הצלחתי לומר לאחוזי השנאה באותו ערב :

אני גאה שהייתי חלק מהכוחות המעולים והמוסריים שפעלו בג'נין, חיילי סדיר ומילואים עם מוטיבציה ורוח לחימה שיצאו להרוס את תשתית הטרור בבירתו.

מג'נין הגיעו רבים מהמתאבדים שרצחו ברחובות ערינו זקנים, נשים וילדים.

אני גאה שהיינו שם ונלחמנו וגאה גם במוסר הלחימה.

המחנה לא הופצץ מהאוויר כדי למנוע פגיעות באזרחים חפים מפשע, ולא נעשה שימוש בארטילריה אף שידענו על אזורים ממוקדים במחנה שבהם מתבצרים המחבלים. החיילים נלחמו במחבלים ובהם בלבד. לפני הריסת בית שממנו נורתה אש תופת לעבר חיילינו, ניתנו כמה אזהרות וניתנה כל אפשרות לצאת ללא פגע.

הצוות הרפואי נתן סיוע רפואי לכל פצוע, גם אם היו לו קעקועים של החאמאס על ידיו. בשום שלב לא נמנע מאיש סיוע רפואי.

לחימה זו , ההירואית מחד והמוסרית מאידך , גבתה מאיתנו מחיר יקר מאוד של טובי לוחמינו !

לא מגיע לנו - אנו שהיינו שם , לחללים שנפלו שם , למשפחותיהם ולצה"ל , שמוחמד בכרי יסית בשקריו את העולם לרצח ושנאה על גבינו ...

 

 

 

 

Last Updated December 8th, 2003

 

Home

My Israel

Father

Album

Gombin

Plock

Trip

SHOAH

Communities

Heritage

Searching

Roots

Forum

Hitachdut

Friends

Kehilot

Verbin

Meirtchak

Treblink

Bialystok

Halina

Chelmno

Mlawa

Testimonies

Personal

Links

Guest Book

WE REMEMBER! SHALOM!