המילים של האפיפיור יוחנן פאולוס השני החשובות לי ביותר

 תשובתי לבקשת עורך ירחון פולני קתולי WIEZ בוורשה, שאכתוב עבור משאל העומד להתפרסם בחודש מאי, מה הן המלים החשובות ביותר לדעתי שאמר האפיפיור.

 

 

 

 הכל עדיין כה חי וטרי! זכרונות מלפני מספר שנים, כשראיתי את דמותו הבלתי רגילה של האפיפיור יוחנן פאולוס השני בזמן ביקורו בירושלים, ב"יד ושם" וליד הכותל - וכ㪘 התכנים הנפלאים כתוצאה מביקור הזה; החרדה הכללית של השבועות האחרונים בשל מצב בריאותו, התפילות של מיליוני אנשים להחלמתו ובסוף הליכתו המצערת. הלוויה הענקית ברומא, מיליונים הנפרדים ממנו בכל העולם, המבטאים את אהבתם אליו, את ההערכה והכבוד הגדול, שרוחשים לו.

 כל זה היה בפני עיני, במחשבותי, בלבי. רגשות, הרהורים, שאלות אין ספור ובעיקר על אפשרות התקווה בלעדיו. ואיזה מהדברים אותם לימד יחיו גם כן אחרי לכתו מהעולם? איזו מבין מילותיו החכמות, האנושיות והנחוצות לא תשקענה בתוך שקט מותו?

 בכיתי כשהתבוננתי לפני כמה שנים באפיפיור המתכופף מעל שמות מחנות המוות שבאוהל יזכור ב"יד ושם" וכשהניח בהכנעה פתק בכותל, בו ביקש סליחה בפני האלוהים והעולם כולו על העוולות שגרמו הנוצרים לעם היהודי במאות בשנים, עד לזוועות השואה.

 בשתיקה מאבנת הפנמתי לתוכי בפעם אחרונה מראה האפיפיור והוא בארון המתים, כשאני לא זזה שעות ארוכות ממסך הטלוויזיה, כמו לא רציתי להיפרד ממנו וממה שייצג עבורי באישיותו. באוזניי צילצלו מלות האפיפיור, בן עם הפולני הדגול וארץ הולדתי, שהעם היהודי לא אשם במות יהושוע JEZUS ואנטישמיות היא חטא.

מלים אלה, שנאמרו בפעם הראשונה בהיסטוריה על ידי האפיפיור יוחנן פאולוס השני הן סוג של כפרה על שפיכת דמם של מיליוני יהודים חפים מכל פשע - והן תיקווה לאפשרות פיוס בעולמנו הסוער, המסובך, החמור יותר ויותר ומלא הסכנות. הקשבתי וקראתי מלים אלה כנחמה המקלה ביותר. אני מאמינה, שעוצמת תוכנן רבת המשמעות לא תעלם. מיליוני האנשים שליוו את האפיפיור יוחנן פאולוס השני בדרכו האחרונה הם יכולים להיות התקווה. אני משתוקקת מאוד להאמין בכך להאמין בנצחון הצדק האנושי, הטוב שבבני האדם!

 הלינה בירנבאום, ישראל, 10.04.05

Halina Birenbaum: "If the World Could Be Thus

Last updated April 21st, 2005

Home

My Israel

Father

Album

Gombin

Plock

Trip

SHOAH

Communities

Heritage

Searching

Roots

Forum

Hitachdut

Friends

Kehilot

Verbin

Meirtchak

Treblink

Bialystok

Halina

Chelmno

Mlawa

Testimonies

Personal

Links

Guest Book

WE REMEMBER! SHALOM!