WE REMEMBER THOSE WHO DID NOT RETURN

Searching Survivors From Czechoslovakia

Message from Lukas Pribyl pribyl@ti.cz

 I am working on a documentary film on other transports that went to places different from Auschwitz (with the exception of the better known transports to Lodz and Treblinka, with which we are dealing indirectly). I am looking for the following people who I know survived but so far I have been unable to locate them or confirm they are no longer alive. Do you by any chance know of their whereabouts? I would be grateful for any leads as there is extremely little information on these places of Jewish martyrdom and survivors' testimonies are irreplaceable.

This is the list of people I am looking for, with dates of birth and transport to Terezin, sometimes also with a place of liberation:

MALY TROSTINEC
Pollak Josef, 29.9.1924, AAz - 4.8.1942
Lederer Emil (Carda), 20.11.1924, Bh - 22. 9.1924
Sternova Hedvika, 17.4.1915, Bk - 8.9.1942

IZBICA
Benes Miroslav, 9.12.1920, Ab - 17.3.1942
Siebenscheinova Bety, 30.9.1917, Aa - 11.3.1942
Weiss Kurt, 9.3.1919, Aa - 11.3.1942, o. Izbica
Adler Salomon, 1.12.1921, Aa - 11.3.1942
Schreiber Leopold, 18.6.1917, Aa - 11.3.1942, o. Izbica

PIASKI
Boehmova Herta, 21.2.1910, Ag - 1.4.1942
Weiss Otto, 13.8.1920, Ag - 1.4.1942

REJOWIEC
Piesenova Gerda (Steinerova), 4.2.1920, Ap - 18.4.1942

LUBLIN
Bix Erich, 3.3.1920, Az - 25.5.1942, o. Izbica

VARSAVA
Gross Josef, 26.8.1916
Steinova Eva, 12.11.1930, o. Kavencin
Steinová Jana, 11.3.1932, o. Kavencin
Kraus Pavel, 18.1.1936, o. Varsava
Fischer Emil, 12.1.1912, o. Kavencin

ZAMOSC
Egger - Joachimowitz Leopold, 6.6.1925, Ar - 28.4.1942, o. Zamosc
Kleinova Gizele (Jelinkova), 1.1.1910, As - 30.4.1942
Loefflerova Theresa, 26.10.1913, As - 30.4.1942
Mittelman Moric (Cerny Jaroslav), 7.9.1914, As - 30.4.1942
Straussova Miriam, 29.9.1937, As - 30.4.1942
Weisz Vojtech, 3.5.1913, As - 30.4.1942

RAASIKU
Loewyová Hermína, 25.8.1910, o. Bergen Belsen
Perschakova Erna, 31.8.1921, o. Raasika
Zarhowerova Truda, 8.7.1914, o. Raasika
Ettingerova Ilsa, 9.2.1926

RIGA
Beranova Hermina, 16.6.1913
Fantl Josef, 2.5.1920, o. Magdeburg
Glasnerová Ida, 24.5.1911
Lewenwirth Simon, 8.6.1916, o. Riga
Moser Ludvik, 13.7.1917, o. Buchenwald
Suess Bedrich, 29.10.1916, o. Kiel
Ungar Herbert Dr., 23.11. 1912
Bardosová Ilsa (Weltmannová), 17.8.1919, o. Stutthof
Beer Valtr, 5.10.1910
Fesslerova Hana, 30.3.1923, o. Bergen Belsen
Galandauerova Hilda, 28.12.1915, o. Bydhosc
Galandauerova Josefa, 28.6.1912, o. Toru
Pick Ludvík, 25.4.1924,
Polackova Eliska, 14.12.1913, o. Sophienwalde
Rufeisen Ervin, 21.2.1910, o. Vratislav
Selkova Lota, 3.10.1913, o. Lauenburg
Stahlerova Lily, 12.1.1913, o. Libau
Suessová - Stahlerova Marta, 8.l.1917, o. Burgraben
Mondschein Samuel, 19.1.1917, o. Dachau
Neumann Alter, 6.4.1920, o. Riga
Vogel Jiri, 23.3.1915,
Mautner Erich, 8.3.1920, o. Riga
Mueller Petr, 14.8.1925, o. Magdeburg
Paschova Zuzka, 10.11.1924, o. Grottendorf
Pick Arnost, 28.1.1922, o. Strassenhof
Pollakova Olga, 16.5.1917, o. Stutthof
Salus Erich, 3.4.1913, o. Gottenhof
Jelinek Albert, 19.6.1925, o. Riga
Mermelstein Moric, 20.6.1915, o. Burggraben
Moravec Frantisek, 4.3.1921, o. Buchenwald


Home

My Israel

Father

Album

Gombin

Plock

Trip

SHOA

Communities

Heritage

Searching

Roots

Forum

Hitachdut

Friends

Jeff

Links

Guest Book

WE REMEMBER! SHALOM!